Animalcentrum

Kastrácia mačky

Väčšina mačiek na našej klinike býva kastrovanáe po prvej ruji, ktorá zvyčajne nastupuje vo veku okolo pol roka, výnimočne aj skôr. Ruja býva sprevádzaná zvýšenou až urputnú prítulnosťou, hlasným mňaukaním, zdvíhaním chvostíka, prehýbaním chrbta. Mačka môže mať aj mierny hlienovitý výtok z pošvy. Bavenie sa môže cyklicky opakovať po celú sezónu a mačku aj majiteľa vyčerpávať. V čase preventívnej kastrácia by mala byť mačka úplne zdravá a nemala by mrouskat (v prípade pretrvávajúceho bavenie bude zvolené po dohovore individuálne najvhodnejšie riešenie). Na zákrok je potrebné mačku doniesť nalačno (12-hodinová hladovka).

Vykonávame ovariohysterektómii (OHE) - pri zákroku odoberáme oba vaječníky aj maternicu. Mačka sa po zákroku stáva neplodnú a nebude mrouskat. Nehrozí ani vznik zápalu maternice (pyometra).

Operácia prebieha v celkovom znecitlivení, dĺžka zákroku je asi pol hodiny. Operačný rez je vedený pozdĺžne v oblasti pupka. Prebúdzanie z narkózy prebieha v boxe vybavenom vyhrievanou termopodložku a pod priebežnou kontrolou pacientky naším lekárskym tímom.

Mačku v deň zákroku doma večer ešte nekŕmte, bežnú stravu podajte až ďalší deň ráno. Po plnom odznení narkózy (až je mačka orientovaná a schopná prehĺtať) však môžete už večer podať trochu vody.

Oči sú ošetrené ochrannou masťou, ktorá bráni v priebehu narkózy vysušenie rohovky. Oči preto môžu mať dočasne matný vzhľad.

Napriek tomu, že mačke boli podané injekčne lieky proti bolesti, môže byť prvú noc po zákroku (v dôsledku odznievania účinkov anestetík) nepokojná, zmätená, mňaukať. Ráno by však už mala byť schopná prijať stravu, napiť sa a vymočiť (stolice v dôsledku hladovky pred zákrokom nemusí byť hneď nasledujúci deň po operácii).

Je potrebné raz denne kastrátov ranu až do vytiahnutia stehov kontolovat. Rána musí byť suchá, nesmie krvácať či hnisať. V prvých dňoch po operácii môže byť viditeľné zdurenie okolo operačnej rany, opuch však sám spľasne.

Operačnú ranu je potreba až do vytiahnutia stehov chrániť proti vylizování. Za týmto účelom Vám bol zapožičaný ochranný golier alebo bola mačka vybavená ochranným oblečením z Prubanu. Golier alebo šaty musí mať mačka minimálne vždy, ak je bez dozoru (noc, neprítomnosť majiteľa), ideálne po celý čas do vytiahnutia stehov.

Mačka je preventívne ošetrená antibiotikami, podľa dohody buď depotným injekčným antibiotikom Convenie (v tom prípade doma lieky neužíva) alebo dostane domov antibiotikum v tabletkách (tie je nutné podávať podľa rozpisu a všetky dobrať).

Stehy sa vyťahujú za 10-12 dní po operácii (odporúčame sa vopred telefonicky objednať).

Po kastrácii dochádza k spomaleniu metabolizmu a vzrastá riziko vzniku obezity (hlavne u bytových mačiek). Je vhodné preto strážiť váhu mačky a pri nadmernom priberanie obmedziť dennú dávku krmiva, voliť komerčné krmivá pre bytové, kastrované mačky či veterinárnej diétu pre redukciu a kontrolu hmotnosti - granule, konzervy (Specific, Royal Canin i.). Radi vám s výživou poradíme.

Kastrácii mačiek vykonávame na základe predchádzajúceho telefonického objednania. Ponúkneme vám najbližší voľný operačný termín. Zo skúseností odporúčame zarezervovať si operačný termín aspoň 3 dni pred vám vyhovujúcom dňom zákroku.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.
 

Copyright © 2020 Animalcentrum
Stránky animalcentrum.sk pre skvalitnenie služieb využívajú cookies. Používaním animalcentrum.sk súhlasíte s používaním týchto cookies.  Akceptovať  Viac informácií