Animalcentrum

Kastrácia kocúra

Väčšina kocúrov na našej klinike je kastrovaná vo veku 8-12 mesiacov. Je to obdobie, kedy v súvislosti s pohlavným dospievaním začínajú kocúri domácnosť značkovať močom, čo je pachovo veľmi intenzívne a pre spolužitie nepríjemné. U vyspelých jedincov je možné kastrovať aj skôr, už od pol roka veku. V čase zákroku by mal byť kocúr úplne zdravý.

Na zákrok je potrebné kocúra priniesť nalačno (12-hodinová hladovka), doporučované je predoperačné vyšetrenie. Zákrok prebieha v celkovom znecitlivení a sú pri ňom odstránené z miešku kožným rezom oba semenníky. Prebúdzanie z narkózy prebieha v boxe vybavenom vyhrievanou termo podložkou a pod priebežnou kontrolou pacienta naším lekárskym tímom.

Kocúra v deň zákroku doma večer ešte nekŕmte, bežnú stravu podajte až ďalší deň ráno. Po plnom odznení narkózy (až je kocúr orientovaný a schopný prehĺtať) však môžete podať trochu vody.
Do úplného vymiznutia narkózy ponechajte kocúra v boxe či v bezpečnej miestnosti, kde nemôže dôjsť k jeho poraneniu, či poraneniu osôb. Anestetikum môže vyvolať dočasne zmätenosť, agresivitu, nekoordinovanosť pohybu. Tieto účinky po skončení pôsobenia anestetík samé zmiznú.
Oči sú ošetrené ochrannou masťou, ktorá bráni v priebehu narkózy vysušenie rohovky. Oči preto môžu mať dočasne matný vzhľad.

Väčšina kocúrov je ráno po zákroku úplne fit. Napriek tomu je vhodné raz denne ranu v prvých dňoch po zákroku skontrolovať. Rána musí byť suchá, nesmie krvácať či hnisať. V prvých dňoch po operácii môže byť miešok opuchnutý (tj. vyzerať ako "plný"), opuch však sám odpuchne.
Ak by kocúr javil zvýšenú tendenciu si ranu vylizovať, je potrebné ho do zahojenia rany opatriť ochranným golierom do doby vytiahnutia stehov.

Miešok sa nešije, nie je preto potrebné vyťahovať stehy.
Prejavy samčieho správania (značkovanie) môžu pretrvávať ešte cca 6 týždňov po kastrácii a kocúr môže byť v takomto čase ešte plodný.

Po kastrácii dochádza k spomaleniu metabolizmu a vzrastá riziko vzniku obezity (hlavne u bytových mačiek). Je vhodné preto strážiť váhu kocúra a pri nadmernom priberanie obmedziť dennú dávku krmiva, voliť krmivá pre bytové, kastrované mačky či veterinárnej diétu pre redukciu a kontrolu hmotnosti - granule, konzervy (Specific, Royal Canin i.). Radi vám s výživou poradíme.
Kastrácii kocúrov vykonávame na základe predchádzajúceho telefonického objednania.
V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať.
 

Copyright © 2020 Animalcentrum
Stránky animalcentrum.sk pre skvalitnenie služieb využívajú cookies. Používaním animalcentrum.sk súhlasíte s používaním týchto cookies.  Akceptovať  Viac informácií